Bezpieczeństwo

Priorytetem jest również bezpieczeństwo. Nie jest to nic wyjątkowego – oczywistym jest, że szkoła dba o bezpieczeństwo. Dla nas to jednak coś więcej, niż tylko ogrodzony teren i lista zakazów dla uczniów. Bezpieczeństwo w dzisiejszej szkole to o wiele większe wyzwanie.

Aby to zrozumieć, wystarczy pochylić się nad jednym z wielkich problemów współczesnej szkoły (i nie tylko) – cyberprzemocą. To stosunkowo nowe zjawisko, na które szkoły nie znajdują dobrego sposobu. Stosując narzędzia z minionej epoki, próbują albo nie dostrzegać problemu, albo reagują nań w sposób nieumiejętny.

Chcemy, aby nasza szkoła pokazywała swą nowoczesność również w zakresie bezpieczeństwa. Współpracujemy z Fundacją Dzieci Niczyje i Fundacją Panoptykon, które prowadzą programy wsparcia dla szkół właśnie w zakresie cyberprzemocy. Rozumiejąc problem i jego złożoność, chcemy uczyć dzieci, w jaki sposób poruszać się bezpiecznie w świecie – zarówno tym rzeczywistym, jak też wirtualnym.

Naszym celem jest nauczenie uczniów radzenia sobie z problemami, które mogą napotkać  życiu. Rozwiązaniem nie jest tu katalog zakazów i nakazów, ponieważ świat nieustannie się zmienia. To, czego naprawdę potrzebują uczniowie, to rozumienie problemu i umiejętność znajdywania rozwiązań. A oba te aspekty wspierają filozofia i twórczość. Chcemy, aby nasze dzieci były bezpieczne w świecie i ten bezpieczny świat same tworzyły.