Projekty edukacyjne

Czym jest projekt edukacyjny? To nowoczesna forma edukacji – poprzez spotkanie z konkretnym zagadnieniem, pracę warsztatową, teoretyczną i praktyczną, pozwala uczniom rzetelnie zgłębić zagadnienie i nie zamyka ich w odtwórczej i ograniczonej przestrzeni szkolnego przedmiotu.

Projekt edukacyjny rozwija współpracę pomiędzy uczniami – rzecz pomijaną w dzisiejszej szkole, lecz niezwykle ważną w życiu – zarówno prywatnym, jak i tym zawodowym.

Projekt edukacyjny to działanie interdyscyplinarne, analizujące konkretne zagadnienie z wielu perspektyw.

Struktura projektu zakłada pracę w określonym czasie i celu. Oznacza to, że uczniowie mają okazję nie tylko zgłębiać jakieś zagadnienie, lecz też uczą się wykorzystania tej wiedzy w praktyce i zmierzają do celu, jakim jest prezentacja efektu projektu. Jako przykład może posłużyć planowany przez szkołę projekt „Balon”, który zakłada zbudowanie przez uczniów funkcjonalnego modelu latającego balonu. Uczniowie przy okazji prac nad tym modelem będą mieli okazję uczyć się geografii czy praw meteorologii, projektować konstrukcję, testować ją i wreszcie zaprezentować. Taka forma pracy wspiera wszechstronny rozwój ucznia, dając jednocześnie wielką satysfakcję, widzących przełożenie wiedzy na praktykę działania.

Szkoła planuje regularne zajęcia projektowe, co tydzień po dwie godziny. Będzie to wspomniany już projekt angielski, projekt naukowy i projekt kulturalny. Będą się one odbywały w trzy dni w tygodniu, w czasie popołudniowym (od około godziny 15 do 17).