Twórczość

Fundamentem nowoczesnej edukacji musi być też twórczość. Podobnie jak w przypadku filozofii mówimy tu o pewnym ogólnym pojęciu, które jednak realizuje się poprzez konkretne działania i ma bardzo namacalny wymiar praktyczny w przyszłości.

Co rozumiemy pod pojęciem twórczości? To model wspierania poszukiwań ucznia, uczenia kreatywności i odnajdywania własnych rozwiązań. To praca w ramach projektów edukacyjnych, które stawają cel, nie definiując, jak do niego dojść. To też działania wychodzące naprzeciw pasji i zainteresowaniom uczniów, także wówczas, jeśli nie są one związane z edukacją.

Nasz współczesny świat to przede wszystkim powiązania – umiejętność ich budowania jest jednym z największych atutów w naszym życiu – czy to prywatnym, czy zawodowym. Wspieranie twórczości ma właśnie za zadanie umacnianie istniejących i pomoc w odnajdywaniu nowych powiązań w świecie.