Punkt wyjścia

Pomysł naszej szkoły zrodził się z rozmowy. O dzisiejszej edukacji, o okolicznych szkołach, o tym co ważne w rozwoju dziecka. Zastanawiając się nad tym, czego potrzebują dzisiejsi uczniowie, spróbowaliśmy opisać współczesną szkołę i odnaleźć jej najsłabsze miejsca.

Wspólną refleksją, bazując na doświadczeniu i wiedzy, wskazaliśmy kilka kluczowych problemów, z którymi dzisiejsze szkoły sobie nie radzą. Są to atomizacja przedmiotów i niepraktyczność zdobywanej wiedzy, niewielka liczba zajęć we wczesnym etapie nauki (szczególnie dotkliwe jest to w edukacji językowej) i nieprzystający do wyzwań współczesności system edukacji.

Źródeł tego problemu można upatrywać w przestarzałym modelu edukacyjnym, którego fundament powstawał jeszcze w XIX wieku, w złożoności tego wielkiego tematu, jakim jest edukacja, w ogromie systemu, którego zmiany zawsze przebiegają zbyt wolno…

Diagnoza ta doprowadziła nas do prostego pytania – czy można stworzyć nowoczesną szkołę? I oczywistego wniosku – trzeba ją stworzyć. Doświadczenie pani Agaty Skonecznej, twórczyni wyjątkowego przedszkola i doświadczenie w edukacji pana Łukasza Malinowskiego i ich wspólne marzenie o wyjątkowej, innej szkole zaowocowało. Tak rozpoczęła swą działalność Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Krzysztofa Kolumba w Żyrardowie.

Przyszłość

Diagnoza problemów to jeszcze nie lekarstwo. Aby stworzyć spójną wizję szkoły, należało nie tylko powiedzieć, co w edukacji wymaga zmiany, ale jeszcze wskazać kierunek tej zmiany. Odpowiedź należy do przyszłości – jakie umiejętności będą kluczowe w świecie XXI wieku?

Zagadnienie jest trudne, jak każda próba długofalowych przewidywań, jednak pewne trendy wydają się oczywiste. We współczesnym świecie następuje zmiana modelu zawodowego – z odtwórczego na twórczy. Te obszary, w które można operacjonalizować i poddać działaniu algorytmu, powoli wypierają ludzi z ich miejsc pracy. Tak dzieje się z obsługą transportu (już dziś część statków handlowych pływa bez załogi) czy dziennikarstwem informacyjnym (na przykład ekonomicznym czy sportowym – gdzie liczy się prędkość przepływu informacji).

Tak jak przez wieki, jedne zawody odchodzą w przeszłość, inne powstają. Te nowe związane są właśnie z działaniami kreatywnymi i rozumieniem świata informatycznego. To jednak nie wszystko – współczesne działania (od odkryć naukowych, po pracę w instytucjach unijnych czy międzynarodowych firmach) opierają się na współpracy i umiejętności komunikacji. A zatem umiejętność współpracy i biegłe posługiwanie się językiem obcym. To podstawa edukacji skierowanej ku przyszłości.

Nowoczesna edukacja

Nowoczesna edukacja powinna zatem być ukierunkowana na działania, które pozwolą uczniom uczestniczyć i kształtować w nadchodzący świat. Aby to osiągnąć, nacisk edukacyjny powinien być położony na kilka kluczowych zagadnień, w dzisiejszych szkołach zaniedbywanych lub uczonych na niewystarczającym poziomie.

Powinna to być oczywiście nauka języków obcych, współpraca między uczniami i szkoły z innymi podmiotami i realizacja projektów edukacyjnych. To stanowi korpus merytoryczny przygotowania uczniów. Na poziomie bardziej fundamentalnym sądzimy, że nowoczesna edukacja powinna bazować na myśleniu filozoficznym, wspierać twórczość i dbać o bezpieczeństwo uczniów (zarówno na poziomie codziennym, jak też nauki umiejętności dbania o własne i innych bezpieczeństwo w życiu w ogóle i wobec różnorodnych wyzwań).

Siedziba

Rozpoczęliśmy działalność w budynku przedszkola Inna Bajka, na pierwszym piętrze, gdzie znajdowały się trzy sale lekcyjne. Uczniowie korzystali z infrastruktury całego budynku, w tym sali zajęć ruchowych oraz kuchni. Wówczas również uruchomiliśmy nowej szkoły na terenie Żyrardowa. Nowa siedziba jest położona na działce o powierzchni 6000 m2, a sam budynek, trzykondygnacyjny, ma powierzchnię 2500 m2.