Plan nauki

Plan nauki w naszej szkole

Plan nauki w szkole wynika z analizy programu nauczania, aktywności uczniów, ich potrzeb i dziennych faz działania. Liczba godzin lekcyjnych została zwiększona w porównaniu do podstawy programowej w związku z wizją szkoły nowoczesnej i skierowanej na wszechstronny rozwój ucznia.

W planie nauki znalazły się dodatkowo:

• dla klas I, II i III:
    • pięć godzin tygodniowo więcej języka angielskiego,
    • dodatkowa godzina tygodniowo kształcenia zintegrowanego,
    • dodatkowa godzina tygodniowo informatyki,
    • dodatkowa godzina tygodniowo muzyki,
    • jedna godzina tygodniowo filozofii,
    • dodatkowo planowane są trzy dwugodzinne projekty edukacyjne (angielski, naukowy i kulturowy).
  • dla klas IV-VI:
    • cztery godziny tygodniowo więcej języka angielskiego,
    • trzy godziny tygodniowo więcej drugiego języka obcego,
    • dodatkowa godzina matematyki tygodniowo dodatkowa godzina tygodniowo informatyki,
    • dodatkowa godzina tygodniowo muzyki,
    • dodatkowa godzina tygodniowo historii w klasie V i IV,
    • dodatkowa godzina przyrody w klasie V,
    • dodatkowa godzina języka polskiego w klasie VI
    • a ponadto jedna godzina tygodniowo filozofii

Plan nauki zakłada też zajęcia z wychowania fizycznego na basenie oraz naukę jazdy na nartach podczas białych szkół.

Ramowy rozkład tygodnia

Ramowy rozkład tygodnia nauki zakłada naukę od godziny 8.30 do godziny 13.00/14.00 w klasach I-III.

Przed rozpoczęciem nauki (od 7.30) będzie zapewniona opieka dla uczniów, którzy przybyliby do szkoły wcześniej). Po zakończonych lekcjach uczniowie mają przerwę obiadową, po której następuje godzina zajęć poświęconych odrobieniu prac domowych z danego dnia. Pozwoli to uczniom „na świeżo” wykonać zadane prace, odciążyć w ten sposób swój wieczorny, domowy czas. Nie oznacza to oczywiście, że nie pojawi się konieczność zrobienia czegoś w domu. Ta godzina ma być Jadnak pomocą w odrabianiu prac domowych, podczas której uczeń będzie mógł poprosić jeszcze o konsultację czy wyjaśnienie jakiegoś zagadnienia.

Następnie, od około godziny 15 do 17 trzy dni w tygodniu uczniowie będą uczestniczyli w jednym z trzech projektów edukacyjnych. W pozostałe dwa dni w tym czasie uczniowie będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach (np. baletu), wedle chęci uczniów i rodziców.

Ostatnia godzina, między 17 a 18 będzie poświęcona wyciszeniu i odpoczynkowi uczniów. Ma być ona poświęcona wspólnej lekturze, podczas której uczniowie będą mogli się wyciszyć i odpocząć po dniu zajęć.