Plan nauki

Plan nauki w naszej szkole

Plan nauki w szkole wynika z analizy programu nauczania, aktywności uczniów, ich potrzeb i dziennych faz działania. Liczba godzin lekcyjnych została zwiększona w porównaniu do podstawy programowej w związku z wizją szkoły nowoczesnej i skierowanej na wszechstronny rozwój ucznia.

W planie nauki znalazły się dodatkowo:

• dla klas I, II i III:
    • pięć godzin tygodniowo więcej języka angielskiego,
    • dodatkowa godzina tygodniowo kształcenia zintegrowanego,
    • dodatkowa godzina tygodniowo informatyki,
    • dodatkowa godzina tygodniowo muzyki,
    • jedna godzina tygodniowo filozofii,
    • dodatkowo uczniowie mają możliwość uczestniczenia w projektach edukacyjnych, (angielski, naukowy i kulturowy), kołach przedmiotowych i zajęciach dodatkowych popołudniowych (tańce, piłka nożna, zajęcia przygotowujące do egzaminów Cambridge, karate, kurs programowania w Minecraft i wiele innych).
  • dla klas IV-VIII:
    • cztery godziny tygodniowo więcej języka angielskiego,
    • trzy godziny tygodniowo więcej drugiego języka obcego,
    • dodatkowa godzina matematyki tygodniowo,
    • dodatkowa godzina informatyki,
    • dodatkowa godzina muzyki,
    • dodatkowa godzina historii w klasach V i IV,
    • dodatkowa godzina przyrody w klasie IV,
    • dodatkowa godzina języka polskiego,
    • a ponadto jedna godzina tygodniowo filozofii,

Plan nauki zakłada też zajęcia z wychowania fizycznego na basenie oraz naukę jazdy na nartach podczas białych szkół i naukę żeglowania podczas wyjazdów na zielone szkoły.

Ramowy rozkład tygodnia

Ramowy rozkład tygodnia nauki zakłada naukę od godziny 8.30 do godziny 14.00/15.00 w klasach I-III.

Przed rozpoczęciem nauki (od 7.30) na świetlicy będzie zapewniona opieka dla uczniów, którzy przybyliby do szkoły wcześniej). W godzinach 12.15-13.00 uczniowie klas I-III mają przerwę obiadową, zaś uczniowie starsi mają przerwę obiadową o godzinie 13.00 i 14.00. Po zajęciach uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach popołudniowych lub spędzenia spokojnie czasu w świetlicy, gdzie mają też możliwość odrobienia pracy domowej pod okiem nauczyciela. Pozwoli to uczniom „na świeżo” wykonać zadane prace, odciążyć w ten sposób swój wieczorny, domowy czas.

Od około godziny 15.00 do 17.00 każdego dnia w tygodniu uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w jednym z projektów edukacyjnych, kole zainteresowań lub na zajęciach dodatkowych. Szkoła Kolumba posiada rozbudowaną i atrakcyjną ofertę zajęć popołudniowych, rozpoczynając od zajęć ruchowych (piłka nożna, karate, tańce), przez projekty, koła naukowe (koło astronomiczne, Klub Młodych Odkrywców czy koło chemiczne), po zajęcia rozwijające artystycznie (koło plastyczne czy teatralne).

Ostatnia godzina, między 17 a 18 będzie poświęcona wyciszeniu i odpoczynkowi uczniów.