Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

01.09.2015

Drodzy Uczniowie,
Szanowni Rodzice,
Szanowna Pani Dyrektor,
Szanowna Pani Wójt,
Szanowni Nauczyciele,

Dziś przed nami rozpoczyna się Wielka Przygoda. Wielka podróż poprzez świat, który będziemy wspólnie odkrywać.

Dziś, w pierwszym dniu szkoły, wszyscy odczuwamy niezwykłe emocje – ekscytację, zdenerwowanie, onieśmielenie – ale najważniejsze – ciekawość.

Jak będzie wyglądała Szkoła, co się w niej tak naprawdę „robi”, co przed nami, co uda nam się poznać, czego dowiedzieć – oto niektóre pytania, które grają nam w duszy… Nawet jeśli nie potrafimy ubrać ich w słowa.

Podróż, jaka nas czeka jest pełna niewiadomych – i dla Was, drodzy Uczniowie, i dla nas – Rodziców i Nauczycieli. Lecz najważniejsze w tej podróży jest to, że będziemy ją odbywać wspólnie. My – Nauczyciele i Rodzice – będziemy przekazywać Wam to, co sami wiemy. Z kolei Wy będziecie nas uczyć nowego spojrzenia na świat, będziecie pobudzać naszą ciekawość, inspirować nas nieoczekiwanymi pytaniami.

Podróż nasza jest nie tylko ważna, ale i piękna – przed nami leży cały przecież cały świat do odkrycia. Poznacie życie ludzi sprzed tysięcy lat, dowiecie się, jak udaje się zwierzętom przeżyć na pustyni i co mieszka na samym dnie oceanu. Dowiecie się, jak długo świecą gwiazdy, dlaczego żółw potrafi preścignąć zająca i jak z kwadratowej kartki zrobić żyrafę. Dowiecie się też, dlaczego woda w kubeczku, choć jest do góry nogami, nie wylewa się z niego. A to tylko mała kropelka wiedzy, jaką zdobędziecie.

500 lat temu, o tej porze, nasz patron Krzysztof Kolumb opuszczał na swym okręcie Wyspy Kanaryjskie – wyruszał w zupełne nieznane. Towarzyszyła mu erupcja wulkanu Teide – wysokiego na 3700 metrów. Wśród huku wielkiego wybuchu wyruszali marynarze w nieznane – podekscytowani, zdenerwowani, niecierpliwi – jak my dzisiaj. Na obrazie widzimy naszego patrona – Krzysztofa Kolumba w pozie znudzonej nieco, spokojnego – ale to już jest obraz z czasów, kiedy osiągnął wymarzony sukces. Był znany i sławny w całym świecie. I tak nie wyglądał w dniu wypłynięcia. Wówczas był ubrany tak samo elegancko jak my dzisiaj – i tak samo z ciekawością patrzył w przyszłość.

Dziś my, dzięki jego odkryciu, wiemy, co jest po drugiej stronie oceanu. Nie oznacza to jednak, że nie ma przed nami już nic do odkrycia – więcej nawet – My dziś jesteśmy kolejnym krokiem w pięknym pochodzi ludzkości ku wiedzy. Wiemy coraz więcej i coraz lepiej widzimy, ile jeszcze świata pozostało do zbadania.

To, co pchało Kolumba, popycha i nas samych – to ciekawość – jedna z najpiękniejszych cech człowieka. I przed nami wielkie wyzwanie – sprawić, by ta ciekawość pchała nas przez życie, aby nigdy w nas nie zgasła i abyśmy zawsze chcieli pytać: Dlaczego?

Czy życzyć Wam sukcesów? Z pewnością będą ich setki. Czy życzyć powodzenia? Ono będzie nam towarzyszyć nieustannie. Tego, czego Wam życzę, to przede wszystkim radości w poznawaniu świata. Nauka jest wielką przygodą i wielką przyjemnością.

Drodzy Uczniowie – witamy Was w naszej wspólnej szkole i zapraszamy na pokład naszego okrętu.

‹‹ Powrót
Odwiedź również: Niepubliczne Przedszkole Inna Bajka Sala Zabaw Ale Bajka
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na stosowanie przez nas plików cookies - pliki cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.